Hafız Yetiştiriyorum

Marufhane Youtube Kanalı

Eşime 'Defol Git' Diyorum Nikahım Bozulur mu?

Eşimle aramızda bazı sıkıntılar oluyor ve tartışma esnasında ‘defol git’ diyorum. Ancak benim kesinlikle boşama niyetim yok. Eşim bu sebeple aramızda nikah olmadığını söylüyor, eşimle ayrılmış olduk mu?

Erkeğin hanımını boşaması genelde iki yolla olur. 1- Açık bir şekilde (sarih) boşamaya vaz edilen sigaları (seni boşadım demek gibi) kullanarak boşamak. 2- Kinaye lafzı diye tabir ettiğimiz başka
anlamı da olan ancak boşanmada kullanılması muhtemel olan bir lafız ile hanımını boşamasıdır. Birinci ifade sarih ile boşama olmuş ise burada kocanın niyetinin önemi yoktur. Boşama niyetini sorgulamaya gerek kalmaksızın bir erkek hanımına ‘seni boşadım’ ifadesi kullandıysa burada talak vaki olur, boşama tahakkuk eder. Ancak kinaye lafzı kullanarak hanımını boşamak istemişse, (suaide belirtildiği üzere hoş olmamakla beraber ‘defol git’ demişse) bu lafzın boşamada kullanıldığına dair karine (belirti) olması gerekir. Ya niyet (ben bunu boşama gayesiyle söyledim demesi ) veyahut da müzakere-i talak dediğimiz hanımıyla aralarındaki diyaloğun boşamaya taalluk etmesi de karine(belirti) olur.


Burada boşama niyetli olmaksızın bu tabir kullanıldıysa (yanımdan çek git, buradan uzaklaş şeklindeki bir gaye ile kullanılıyorsa) kinaye lafzı olacağından ve niyet de boşama olmayacağından bu lafız ile boşama tahakkuk etmez. Dolayısıyla bu çiftin nikahı farklı ifadeler kullanılmamışsa halen devam etmektedir. Evlilik daimi olan bir hayat ortaklığıdır ki bir ömür değil ahrette de devam edecek olan bir ortaklıktır. Bu sebeple ortaklar arasında fedakarlık olması elzemdir. Burada esas olan saygıdır. Saygı var olduğu müddetçe sevgi de var olur. Sevgi var olduğu müddetçe de o yuva ilelebet devam eder. Ama eğer saygı gidecek olursa bunun akabinde sevgi de gider ve yuva yıkılmaya mahkum olur. O yüzden saygı konusunda asla taviz vermemek gerekir ki karşı taraftan saygı bekliyorsak bizim de o saygıyı karşı tarafa göstermemiz gerekir.