Hafız Yetiştiriyorum

Marufhane Youtube Kanalı

Eşini 3 Talak İle Boşayan Kocanın Tekrar Aynı Kişiyle Nikahlanabilir mi ?

Fatih Kalender Hocaefendi
Bir erkek ile bir kadın şartlarına uygun bir manada nikah kıydıkları zaman aralarındaki bağlantılar üç şekilde tahdit (sınırlama) olur ve bu bağlantılar var olduğu müddetçe nikah devam eder. Bu bağlantılardan birincisi ve ikincisi koptuğu zaman nikah devam eder ancak üçüncüsü de koptuğu zaman bir daha bu nikahın devam etmesi mümkün değildir. Fıkıh dilinde bu bağlara “talak” tabiri kullanılır. Karı-kocanın ayrılmaları üç talak bağının da kopmasına gerektirmez, kişi tek bir talak vererek de eşini boşayabilir.
Hanımı da iddetini bekler, iddet bittikten sonra hanım başkasıyla evlenebilir.

Bir adam hanımını üç talakla boşadığında aralarındaki bağ tamamen kopmuştur. Ancak anlaşma olmaksızın beş şart tahakkuk ederse bu üç bağ yenilenip, yeni bir nikaha devam etmek mümkün olacaktır. Birincisi boşanan kocadan iddetin bitmiş olmasıdır. İddet (gebeyken çocuğunu doğurması, gebe değil de hayız gören kadınlardansa üç hayız müddetinin beklenmesi) yaş itibarıyla adet görmüyorsa üç ay beklemesidir. Bu müddet bittikten sonra bir başka nikahla da sahih bir niyetle sembolik olmadan nikahlanmasıdır.


Üçüncüsü onunla beraber karı-koca olmaları (gerçek anlamda zifaf gerçekleşmesi) gerekecektir. Dördüncü olarak adam vefat edecek veya anlaşmazlık çıktığından dolayı ayrılacaklar. Son olarak da adamın boşamasından veya ölümünden dolayı iddetin bitmesi gerekmektedir. Bu işlemler tahakkuk ettiği zaman yeniden nikah yapılsa da üç talakla nikahları devam eder.

Fatih Kalender Hocaefendi