KOSGEB Helal midir?
KOSGEB Küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomiye kazandırılarak varlıklarını sürdürebilmeleri ve rekabet güçlerinin arttırılarak geliştirilmesi üzerine kurulmuş ticari bir gayesi olmayan sosyal bir devlet yapısıdır. Ama böyle bir sistem mutlak manada her türlü alım-satımlarının meşru olduğunu göstermez. KOSGEB size meccanen (karşılıksız) bir hediyede bulunuyorsa bu hediyenin alınması şartları yerine getirmek kaydıyla caiz olabilir. Evrak üzerinde sizden istenilenleri tamamlasanız dahi hakikatte bir işletmeniz yok veya yatırım yapma niyetinde değilseniz bu yalan beyan olacağı için caiz olmaz.

KOSGEB’in sizden istediği vasıftaysanız hibe yoluyla bir miktar kredi alınmasında bir mahsur lazım gelmez. Eğer borç olarak veriliyor ve bu borç da faizsiz olarak geri alınıyorsa bu da caiz olabilir. Şayet borç verdikten sonra faizli bir şekilde geri alınıyorsa (oranın düşük veya çok olması mühim değil) buna fetva veremeyiz.

Herhangi bir bankadan size kredi kullandırılıyor ve alınan kredinin ana parasını siz, faizini de KOSGEB ödüyorsa burada bankanın konumu önemlidir, şayet banka özel sektöre tahakkuk eden bir bankaysa her ne kadar kendiniz faiz vermiş olmasanız da faizli bir muamele yapılması sizin elinizde olacağından bunun caiz olmadığını söyleyebiliriz. Ancak kamu bankası ise ve kurumlar tek bir şahsa aitse, KOSGEB’i de devlet kurumu olarak düşündüğümüz zaman bu diyaloğa faiz muamelesi demeyiz.

Fetva Sahibi: Fatih Kalender Hocaefendi