Evlilikte eşlerin uyguladığında mutlu olabileceği çok önemli 5 altın kuralı sizler için derledik.
İlk insan Hz. Adem ve Hz. Havva bu dünyaya geldiğinde kainatın en kutsal ulvi müessese evlilik olmuştur ve bu dünya evinin kurulmasında ilk sırayı sevgi, aşk ve muhabbet almıştır.

1.) Sevgi ve Muhabbet

İki insanı birbirine bağlayan aradaki olumsuzlukları sıkıntıları hafif gösteren, kalbe aşk tohumlarını eken bir duygudur. Sevgi olmadan bu müessesenin kurulması patron-işçi ilişkisine benzer.

2.) Saygı

Saygı olmadan aradaki sevgi ve muhabbetinde hiçbir anlamı yok denecek derecededir. Sevgi ve saygı huzura giden iki ana yol gibidir ve saygı dediğimiz eşlerin birbirlerine karşı olan ilk gün ki hassasiyetlerini her gün artacak şekilde devam ettirmesidir. Bu hassasiyet dediğimizse çok önemlidir ki, eşler bu yolculukta özgürce nefes alabiliyorlardır.


3.) Kanaatkar Olmak

O kadar önemli bir meseledir ki aslında, Allah’ın eşini elçi tutarak gönderdiğini kabul edip teşekkür etmek demektir. Burada ben olandan razıyım diyerek olanı da israf etmeden kullanıp ortaya bir şeyler çıkartmakta kanaatkar olmanın mutluluğa açılan diğer bir penceresidir.

4.) İşleri Müşterek Kılmak

Aslında çiftlerin hayatın getirisi olan bu işleri birbirleri arasında makulce paylaşarak yahut yardımlaşarak yapmasıdır. Kadın evinin düzen ve tertibini görev olarak üstlenmişken erkek de bir diğer görev olarak dışarı işlerini üstlenmelidir ki bu yüklerin altında tek bir kişi ezilmek zorunda kalmasın. Zira aksi olursa bu evlilik iki kişiden biri için sürdürülmesi zor bir yol olur.

5.) Aileler Hakkındaki Tutumlar

En önemlilerinden bir tanesiyse çiftlerin birbirlerinin aileleri hakkındaki tutumları müspet olmalıdır. Hakiki duyguları bu nispette olmasa bile birbirlerine karşı senin annen şöyle baban böyle diyerek fitili ateşlememelidir. Her ne kadar kadın ve erkek birbiriyle evleniyor olsa da aslında perdenin arkasında aile bireyleriyle de ilişki kurulmuştur.

Hatıraları Canlandıran Ressam: instagram.com/alimiriart