Selamun aleyküm kardeşim. Sen beni tanımıyorsun ama ben seni çok yakından görmüş gibiyim. Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem şeklen yüze karşı meth yapılmaz demiş ama Rabbim sana çok güzel gözler, burun ve ağız vermiş subhanallah.


Sana söylemeyi kalben istediğim birşey var ki Rabbimizin gözünde kadın olarak öyle bir değerimiz var ki bize öyle başka bir yer ayırmış ki bu alemde bizimde kendi kıymetimizi bilmemiz gerekir. Mutlaka değerimizi anlamalıyız çünkü bizim güzelliğimiz, alımımız mahremlerimize gözükmeli ki dışardan kirli nazarlar üzerimize değmesin. Değmesin ki o kirli bakışları bizim kalbimize sirayet etmesin.

Dışarda yediğimiz yemekleri abdestsiz yapan birinin elinden yediğimizde dahi kalbimize manevi olarak sirayet ediyorsa o bakışlar bizim imanımızla oynar. Hem tesettür ayetinde Rabbimiz demiyor mu cilbablarınızı üzerinize giyin ki bu sizin tanınıp incinmemeniz için daha elverişlidir.  Bizi bizden daha iyi tanıyan ve bile bir Rabbimiz var elhamdulillah. Kabrimizin bir günde bizi yetmiş defa çağırdığını düşünürsek -Allah muhafaza etsin kendimizi iyi sakınalım koruyalım canım kardeşim.

Dünyaya şöyle bir baktığında hep güzel ve değerli şeylerin bir camekan ya da kilitli kutular içinde durduğunu farkedersin. Makyaj malzemelerinden bir maskarayı bile kullandıktan sonra seri bir şekilde kapatma ihtiyacı duyarsın çünkü kurur ya da bir far paleti kapaksız kendini ne kadar muhafaza edebilir dökülür-kırılır...


Bir madde, obje dahi korunmaya muhtaçken sen bu ihtişamla daha da korunmaya muhtaçsın evet belki kırılmazsın kurumazsın şeklen zarar görmezsin ama o gözükmeyen kalp aleminin cilası soyulmaya başlar. Sonrada iç sıkıntılarımız kendini gösterir. Bir huzursuzluğum var ama ne deriz, birşeyler eksik ama ne... Belki istediğim okuldayım, etrafıma karşı bir statüm var, hayatımda beni üzecek durumlar çok sık olmuyor ama bir bunalımım var geçmiyor, birşey içten içe kemiriyor beni! Sen bulamadıysan ben sana yardımcı olmaya geldim; koru kendini. Kapanmak diyoruz günümüzde bu şeyin adına. Kapanmak, kapalılık, kapalılar.

Ne demek kapanmak nereye kapandı bu insanlar ne garip bir benzetme bu! Belkide kapanmak kelimesini ortaya atıp içini boş bırakanlar sayesinde şuan böyledir insanlar he? Haklılık payım var mı? Neyi kapatmam gerekiyor, sadece saçlarım yeter mi? Sahi başörtüsü diye birşey var tesettür malzemesi, başımı tamamen örtüyor kapanmak bu demek dediler bana taklidi iman sahipleri, buldum(!) Tesettür bir noktayı örtmek değildir hele de başörtüsü demek hiç değildir kardeşim. Sert etmektir; gizlenmek, saklanmak, örtünmek. ‘’Cilbabdır!’’ Lokal değildir, geneldir.

Gelişimde olduğu gibi; baştan ayağa, içten dışadır. Sende biliyorsun artık bunları şimdi sende haykır ahir zaman gençlerine, haykır çünkü yanıyoruz! Allahuekber. Mektubumu noktalarken seni kırdıysam önce Allah affetsin sonra sen hakkını helal et. Bir kardeş olarak sadece yazmayı farz bilirim işin devamı öyle ya da böyle zaten sende. Seni Allah için seviyorum, Allah’a emanet ol.

Yazar: Büşra YAZGAÇ