İyilik İçin Yarışmak
Allah-u Teala Mü’minun Süresinde Şöyle Buyuruyor. "  أُوْلَئِكَ يُسَارِعُونَ فِي الْخَيْرَاتِ وَهُمْ لَهَا سَابِقُونَ " ( İşte Bunlar Hayır İşlerine Koşuştururlar Ve O Uğurda Öne Geçerler )
Şimdi Dünyamıza baktığımızda insanların büyük çoğunluğu,dünyalık menfaatler uğruna koşuşturuyorlar. "Nasıl insanların gözünde rütbemi yükseltebilirim? Nasıl daha güzel giyinebilirim ? Nasıl Dünyalığıma Dünyalık katabilirim ?" Derdindeler.

Allah-u Teala yukarıda zikrettiğimiz ayette methettiği bazı insanlardan bahsediyor.
Bu Dünyada yapabileceğimiz en hayır iş nedir ? Zekat vermek mi ? Fakirleri doyurmak mı ? Namaz kılmak mı ?

Şunu unutmayın ki bir Müslümanın yapabileceği en büyük hayır işi Emri Bil Maruf Ve Nehyi Anil Münker (İyiliği emretmek kötülükten alıkoymak) tır.
Çünkü bir müslümanın herhangi bir iş yapmasına veya doğru bilgiyi elde etmesine vesile olunduğu zaman o müslüman o bilgiyi yerine getirdiği zaman onun mükafatının sevabının bir misli sanada yazılacaktır.

Bugün biz müslümanlar kendi aramızda dünyalık işler için değilde uhrevi işler için yarışmalıyız.
Dünya işlerinde ölüm yokmuş gibi çalışmak, ölüm yokmuş gibi biriktirmek vs, bize uhrevi hiçbir fayda sağlamayacağı gibi aksine zararı bile olacaktır.

Geçen Mutafifin süresinin tefsirini okurken bu olay dikkatimi çekti.
Allah Cennet nimetlerini saydıktan sonra şöyle buyurdu " وَف۪ي ذٰلِكَ فَلْيَتَنَافَسِ الْمُتَنَافِسُونَۜ " (Yarışanlar Bunun İçin Yarışsınlar)

Evet gerçekten akıl sahibi Müslüman yarışacaksa çabalayacaksa cennet yurdu için çabalar.
Ancak dünyevileşen insan ise dünya için çabalar.
Rabbimizin bu davetine icabet etmemiz, iyi ve güzel işlerde yarış halinde olmamız, bizleri iki dünyada aziz kılacak ve yüce Allah'ın rızasına ermemize vesile olacaktır.

Hz. Peygamber (S.A.V) de "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır. Allah yolunda harcananın en hayırlısı da insanların en çok ihtiyaç duyduğu şeyleri karşılamaktır. "
Biz Müslümanlar çevremize tebliğ yapmalı, müslümanların
İyi işler yapmalarına vesile olmalıyız.
Bu Dünya imtihanında her gün bize verilmiş mühlettir fırsattır akıllı Müslüman bu fırsatı iyi değerlendirir ve güzel amellerine daha güzel şeyler ekler.

Ve çevresinde ki Müslümanlara bakarak onlarla iyilik yarışına girmeli onlar ne yapıyorsa bir fazlasını yaparak cennet yarışına girmeli.
Şu unutulmamalıdır ki  hayırda yarışanlara Allah rızası için çabalayanlara Allah'ın vaadi haktır gerçektir Allah öyle insanların mükafatlarını eksiksiz verecektir.

Zamanımız Ahir zaman fitneler ,günahlar,ahlaksızlıklar hat safhada durum böyle iken tebliğ yaparak Müslümanların yarasına derman olmalıyız. Derdimiz 1 kişiyi nasıl bu pisliklerden kurtarabilirim olmalıdır.

Genellikle tebliğ yapanlardan şu şikayetleri duyarız " E Anlatıyorum ama düzelmiyor , o kadar anlattım namaza başlamıyor , sözlerim tesirli değil…" bu sözler tebliğden usanmış müslümanın ümitsizlik kokan sözleridir.

Şunu unutmayalım hidayet Allah'tandır. Biz anlatır tebliğ yapar gerisini Rabbimize bırakırız sözlerimizde tesir yaratan odur. Bizler ancak hidayete vesile oluruz bu yüzden ümitsizliğe kapılmaya gerek yoktur.

Son nefesimize kadar iyilik için yarışacağız millete islamı anlatacağız Müslümanlık görevimizi unutmayıp Müslümanlığı gerektiği gibi yaşamaya ve diğer insanlarında yaşamaları için gayret göstereceğiz İnşaAllah.

Yeri geldiğinde dünyevi işlerimizi de yapacağız ancak dünyevi işlerle uğraşırken ölümü unutmayacağız ve uhrevi hayatımızı güzelleştirmek için iyilikte yarışacağız.

Rabbim Bizi Bu Yoldan Alıkoymasın Kaymaktan Ve Kaydırmaktan Allaha Sığınırız Velhamdülillahirabbilalemin…

Yazar: Müslüm Yeşil

Kaynaklar
Mü’minun 61
Mutaffifin 26
Ali İmran 92
Sahihi Buhari , Hadis No: 1226