Kurbanlık Hayvanlar Nelerdir?

Kurbanlık hayvanlar efendimiz (s.a.v)’in ifadesiyle tespit edilmiş ufak başlardan; koyun ve keçi, büyük baş hayvanlardan: sığır cinsi ve deve.

Bunlarda aranan yaş sınırı da vardır. Koyun ve keçide 1 yaşını doldurmuş olması. Ancak koyun hakkında hususi olarak eğer 6 aylık olupta cüsse itibariyle sürüden ayrılmayacak şekilde gözüküyorsa hatta ilmihal kaynaklarımızda annesiyle ayırt edilmeyecek kıvama sahip ise şeklinde geçiyor. Gelişmiş ise bu kurban olabilir ama bu koyuna munhasırdır. Keçi için aynı şey geçerli değildir. O illaki yaşını doldurmuş ve ikinci yaşına girmiş olması gerekir.

Büyük başta sığırda ise 2 yaşını bitirmiş olması gerekir, gerek dişi gerek erkek olsun. 2 yaşını bitirmemiş olan bir hayvanın kurban edilmesi sahih değildir. Hatta günümüz tabiriyle kapak atmış atmamış şeklinde irdeleniyor. Bu sadece 2 yaşını bitirdiğine bir alamettir ama asıl olan bu değildir yani gerçekten sizin bir hayvanınız var, doğum tarihini biliyorsunuz ve 2 yaşını da doldurmuştur ama nefsül emir’de kapak atmamıştır bu kurban olmasına mani değildir veya 2 yaşını daha doldurmadığını kesin biliyorsunuz tabi bu hesabı da hicri olarak yapmamız gerekir ama kapak atmıştır bu da kurban olmasını gerektirmez. Bu sadece bir tecrübedir bir alamettir gerçekte yaşı neyse ona göre hareket edilmesidir.

Develerde ise bu 5 yaş olarak ifade edilmiştir. Bunlar haricinde tavuktu veyahut yabani yada av hayvanlarıydı bunlardan kurban olmayacağına dair zaten söz birliği vardır ittifak vardır. Çünkü kurbanda etinin tasaddük edilmesi bir sevap olsa da asıl orada ibadet kanın akıtılmasıdır. Dolayısıyla burada malın yani o hayvanın değerinin çok veya az olmasından daha ziyade çünkü nice hayvanlar vardır ki kıymet olarak ehli olan hayvanlardan daha kıymet sahibi olabilir ama burada maksat o kıymetin tasaddükü değil belki o hayvanın kanının Allah için akıtılması, bu da ibadetler akıl ile çözülecek değil bize geldiği şekliyle bizim tatbik etmemiz gerekli olduğu için burada kıyas yapamayız. Bize söylendiği üzere bahsedilen bu hayvanlarda kurban olunur. Bunların hariciyle kurban yapmak caiz değildir yani kurbanda ona denmez, belki bir hayır olur ama kurban ibadeti yerine getirilmiş olmaz.