Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ben sana emretmişken, seni secde etmekten alıkoyan nedir? diye soruyor bize Rabb'imiz. O zaman söylesene Müslüman seni Namaz'dan bu kadar uzaklaştıracak kadar,çok sevdiğin şey nedir? "Hani, biz İsrailoğulları’ndan, “Allah’tan başkasına ibadet etmeyeceksiniz, anne babaya, yakınlara, yetimlere, yoksullara iyilik edeceksiniz, herkese güzel sözler söyleyeceksiniz, namazı kılacaksınız, zekâtı vereceksiniz” diye söz almıştık. Sonra pek azınız hariç, yüz çevirerek sözünüzden döndünüz." (Bakara Sûresi 83)

İnsanoğlu Dünya'ya gelme amacına yönelik ilk yapması gereken görev İbadet'dir. İbadet'lerin en hayırlısı da Namaz'dır. Namaz İnsan'ı kötülük ve belalardan korunmasına Rabb'ine olan sadakatın ve güvenin artmasına yardımcı olan Müslüman'ın Şeytan'a karşı en büyük silahıdır.

Namaz kılarken Rabb'imizin huzurunda olduğumuzu unutmamalı en güzel ve dosdoğru biçimde kılmamız gerektiğini de  bilmeliyiz. Hz.Ali'nin bu konu hakkında çok güzel bir sözü var;
''Namaz kıldığında bir daha namaz kılmayacakmışsın gibi kıl.'' Cennet'e girmek için bir çok kapı olduğunu farz edin,o kapılardan ilk anahtarında Namaz olduğunu bilin ve ona göre Namaz'larınızı eda içinde huşu edelim arkadaşlar.

En önemli Namaz türlerinden biri de gece Namaz'ıdır. Gece Namaz'ı Mü'minlerin Allah'a en yakın olduğu vakittir. O vakitte bütün İnsanlar uykularının en güzel yerindeyken Mü'min kullar Şeytanın bacağını kırıp Allah'ın huzuruna giderek ben geldim Rabb'im bunca Kul'un uyurken ben geldim diyebilmektir Müslüman'lık.

Gece Namaz'ına kalkan bir Mü'min Gece ile seher yeli aydınlanana kadar o süre zarfında ki dilimde kim Allah'a yalvarır Dua'larını dile getirirse Allah o kulun yalvarışlarına kulak verip Dua'larını kabul edermiş.

Namaz kendisini Müslüman hisseden ve Rabb’inin Allah olduğunu Peygamber’inin Muhammed (s.a.v) olduğunu bilen herkes için Farz’dır. Namaz vakitlerinde vaktinde eda etmek önemlidir. Eğer imkanınız varsa cemaatle kılmak daha da önemlidir. On katı sevap amel defterimize işlenmektedir. Hatta size bir örnek vereyim Padişah Abdulaziz’in yaveri anlatıyor;Sultanımız hiçbir zaman farz namazlarını kaçırmaz her zaman cemaat olarak kılınmasını bizlere de tavsiye etmiştir.

Namaz’la ilgili güzel bir hikaye var, anlatayım size;
“Bir gün bir çocuk dedesine sormuş “dedeciğim hayat nedir?” diye.
Dedesi “EZANLA NAMAZ ARASIDIR” cevabini verince, çocuk büyük bir şaşkınlıkla sormuş “ömür bu kadar kısamı? diye.
Dede tatlı bir tebessümle cevap vermiş:”ne zannettin ya . Evet o kadar kısa! Ama, bu ezanla bu namaz nedir bilir misin?”
Çocuk düşünceli düşünceli bilmediğini söyleyince dede “O NAMAZ, EZANSIZ NAMAZ; O EZAN İSE, NAMAZSIZ EZANDIR” cevabini vermiş.
Çocuk “onlar da nedir dedeciğim?” dediğinde ,
başını okşayıp:” Hani gecen gece Talib amcanın yeni doğan bebeğinin kulağına isim takmak için ezan okumuştuk ya . NAMAZSIZ EZAN değil miydi o ezan?” dedi.
Bunun üzerine çocuk “ya ezansız namaz nedir dedeciğim?” diye sordu. Dede torununun yüzüne uzun süre baktıktan sonra su cevabi verdi: “Bir gün deden öldüğünde onu da öğrenirsin.”

Rabb'im bizi Kuran'ı kerim'in ışığından Peygamber'imiz Muhammed Mustafa (s.a.v) yolundan ve İslamiyet'in nurundan ayırmasın.

Yazar: Ahmet Talha Aycıl