Evlilik ve evlenmemek kaderdir. Bir kimse birini görür, beğenir tercih eder, bu da bir tercihtir, bu da bir seçenektir veya yoldur ve birini görür beğenmez veya o onu beğenmez reddeder. Birinin kalbi birine ısınmaz. Bu da bir tercih ve yoldur ikisi de mümkündür. Her mümin evlenmelidir desek de her mümin evlenecek diye bir kanun yoktur. Allah-u Teala'nın böyle bir kaidesi yoktur, evet her mümin evlenmelidir, evlenmenin yolunu aramalıdır kendisinin nasibini salih-saliha olacak olan insanı aramalıdır veya karşısına çıktığında belki standartlarını ezerek kendi beklentilerini azaltarak da tercih yoluna gitmelidir.


Bunun dışında bugün evlenemeyen erkek ve kadın profillerine baktığımızda beklentileri çok yüksek, gerçekle örtüşmeyen, çok fazla hayal içinde yaşayan insanlar olduğunu görüyoruz yüksek bazda.  Elbette ki içerisinde benim beklentim düşüktü ama olmadı diyenlerde olsa da ekseriyette beklenti meselesi oluyor. Genelde ya ben buna mı kaldım şundan evlenirim ben şundan vazgeçmem, panjurumun pembe olmasından taviz veremem, ödün veremem diyen insanların daha çok bekar  kaldığını görüyoruz. Bununla beraber olmadıysa hakikaten ben bir kuru çekyata da razıydım diyen insanların da bekar kaldı bu dünyada yaşadığımız için, olmuyorsa da bunu tamamen zorlamanın, yokuşa çok sürmenin de alemi yok

Bir kimsenin; "yarabbi beni yaşamla rızıklandırdığın gibi salih-saliha eşle ile rızıklandır" diye duaları da hakikaten netice vermediyse o zaman bunu kader olarak görmelidir, yani tek gözü olmayan veya kör-topal olarak yaşamak nasıl kaderse, evlenmek ve evlenmemek de kaderdir. Artık kişinin kendi tercihlerini aşan boyutlar varsa bu durumda ama dediğim gibi ekseriyetle bakıldığında evlenemeyen kadın ve erkek profillerine ya ne gerek var bu zamanda sıkıntı çekmeye diyen erkek profili var, diğer tarafta da buna mı kaldın diyen kadın profili var.

O yüzden bazı kriterlerden prensiplerden ödünler verip bu yolu tercih etmek lazımdır. Çünkü Allah-u Teala erkeği yarattıktan sonra erkekten sükun bulsun diye karar kılsın diye kadını yaratmıştır. Erkeği kadına kadını, erkeğe birbirlerini bütünleyici parçaları olarak yaratmıştır, bu yüzden kendisini tamamlayacak olan parçayı bulamayan kadın da erkekte eksiktir, bu eksikliği gidermek için de prensiplerden biraz ödün vermek lazımdır. Her şeye rağmen olmuyorsa da, takdiri ilahi deyip Allah-u Teala'nın bu imtihanı kolay şekilde vermesi noktasında talepte duada bulunması gerekir.

Fetva Sahibi: Burak Kızıldaş Hocaefendi