Bugün sizlerle paylaşmak istediğimiz konu çokça karşılaşmış olduğumuz Kur’an var iken peygamberimiz (S.A.V) var iken neden bir şeyh efendiye ihtiyaç duyuyoruz bununla alakalı olacak.

Evvela şunu bilmeliyiz ki bütün kitaplarda da bu geçer yani emri marufun en etkilisi kilu kalden ziyade hal ile yapılandır.

Cüneyt Avcıkaya

Mesela ben sizin karşınızda elimde sigara olsa ve sigara içsem ve size sigaranin da gerçekten zararlarından bahsetsem, sigara içmek şöyle zararlıdır, İşte akciğerlere şöyle yapar, nefes darlığı yapar, efendime söyleyeyim parası şöyledir, herhangi bir faydası yoktur ama benim elim de sigara olduğu için benim size yaptığım emri bil maruf her ne kadar doğru da olsa bilimsel açıklamalarla da ben bunu kanıtlasam yani hal ile yapmış olduğum maruf bunun zıddı olduğundan dolayı ne Yazık ki bu kimseye tesir etmeyecektir.

Doğru bile olsa.

Şimdi amenna Efendimiz (S.A.V)in bize bütün hadisleri ulaşmış Kuran ı kerim bize ulaşmış. Her şeye kuran a ve sünnete bakarak ulaşabiliyoruz bütün her şeyi görebiliyoruz ancak dediğimiz gibi yaşayan bir şekilde yaşatılan bir şekilde örnek olmak daha farklı oluyor.

Mesela bir gün imamlardan birisine bir adam geliyor ve diyor ki imam efendi benim çocuğum çok bal yiyor, şeker yiyor bu çocuğa bir şey yaz bir şey yap nasihat etki yani bu çocuk bu şeker yeme hastalığını bu bal yeme alışkanlığını bıraksın.

İmam efendi ona diyor ki sen şimdi git 40 gün sonra gel. Aradan 40 gün geçiyor çocuğu tekrar getiriyor babası imam efendiye imam efendinin sadece dediği şu evladım bal yeme şeker yeme.

Tabi çocuğun babası küplere biniyor ya imam efendi 40 gün boyunca beni bunun için mi beklettin ben zaten günde 40 kere diyorum bu çocuğa bal yeme şeker yeme zararlıdır şöyle böyle.

İmam efendi diyor ki evladım ben sen geldiğin o güne kadar bal yerdim şeker yerdim ve yemeyi de severdim benim ağzım bal kokarken şeker kokarken ona bunu yapma dememin bir tesiri olmayacaktı. Bizlerde bu gün tabi olmuş olduğumuz şeyh efendilere baktığımızda örnek olarak bizim kendi intisaplı olduğumuz ve bunu da kendi adımıza şeref addettiğimiz üstadımız veli nimetimiz Mahmut Efendi hazretleri üstadımız Mahmut Efendi hazretleri K.S buyuruyor ki; Efendimiz (S.A.V)in 4000 küsür sünneti var. Bunlardan üçünü terk ettiğimi görürseniz peşimden gelmeyin buyuruyor.

Bunu da orada bulunan cemaatten birisi diyor ki muhakkak ki bu adamın yapmadığı bir sünnet vardır ben araştıracağım bunu bulacağım. Bir daha ki sohbet buluşma süresi gelene kadar adam araştırıyor bakıyor ki yama sünneti var. Yani Peygamber Efendimiz (S.A.V) bir yeri yırtıldığında bir yeri söküldüğünde o elbiseyi komple atmak yerine yama yaparmış. Böyle bir sünnet var adam diyor ki ben baktım bu adamın üzerinde yamayı göremedim. Efendi hazretleri K.S için ben bunu ona söyleyeceğim yama sünneti var sen bunu yapmıyorsun diyeceğim.

Aradan zaman geçiyor bir daha ki buluşma süresi geldiğinde Efendi hazretleri yaşamış olduğu bir kazadan dolayı kendisi tekerlekli sandalye kullanmak durumunda tam cemaatin içerisinden geçerken tam o adama yakın olan bir noktadan geçerken durur ve efendi hazretleri adamın omuzuna dokunup cübbesinin içini açarak içerisindeki yamaları gösteriyor bu zamanda böyle gerek buyuruyor.

Şimdi işin özü lafın kısası nasıl ki bizler bu gün bir yolculuğa giderken bilmediğimiz bir yolculuğa giderken bir navigasyona ihtiyaç duyuyoruz bir rehbere kılavuza ihtiyaç duyuyoruz hakeza bu şuana kadar verdiğimiz misallerden anlaşıldığı üzere tabi ki ilmi olarak sünnetleri biliyoruz neyi nasıl yapmamız gerektiğini biliyoruz ancak birde insanın kuvvei maneviyesini arttırabilmek için artı bir şey lazım yani sadece ilimden ziyade birileri bunu yapabiliyormuş demek ki bu adamlar yapabiliyorsa bu adamlar örnek olabiliyorsa bizde yapabiliriz diye bu düşünceyle navigasyon gibi ondan istifade etmek kendi içerimizde ki manevi kuvvetimizi arttırmak ve bizati o imamdan misal olarak yaşayan birisinin aktarmasının da daha tesirli olacağına binaen ki İmamı Rabbani K.S mektubatında buyuruyor işte Allah dostlarının bakışları şifadır onların kelamları şifadır diye aynı bu şekilde bu minvalde yaşayan Allah dostlarının bize bunun hem yapabileceğini kendi yaşantılarıyla göstermesi ve onların sözüne Mevla Teala hz. Bir tesir halk eylemesi neticesinde bizden kendilerini tabiri tacizse bir navigasyon gibi kendimizi bu yolda ehli sünneti, sünneti seniyyeyi yaşayabilme noktasında kendimize şeyh efendileri örnek alıyor ve onların yaşayışlarından kendi yaşayışlarımıza karşı bir örnek çıkarmaya çalışıyoruz.

Yoksa haşa hiç kimse peygamberimiz varken Mevla Teala’ nın kuran ı var iken aksi halde şirk koşacak şekilde kimse kimseyi arasına bir araç yapmıyor kimse Allah varken bir kuldan bir şey istemiyor. Tam aksine bunlar bir vesile olarak nasıl ki biz gideceğimiz bir adresi telefondan bir vesile kılıyoruz bilmediğimiz yolları gidiyoruz hakeza bizim de şeyh efendilere tabi olmamızın sebebi de bu minvaldedir. Mevla Teala cümlemizi basiretli, ferasetli ve hidayet üzere olan kullarından eylesin inşallah esselamu aleykum ve rahmetullah

Yazar: Cüneyt AVCIKAYA