Kimileri vardır ki;

Bataklığın içinden bağırıyorum sesimi duyan yok mu? İlla kumar masasına mı oturmalıyım, zinaya mı bağımlılık kurmalıyım ya da İslamdan küfre doğru mu gideyim siz söyleyin başka bir dikkat çekme yolum yok mu? Anne, baba, kardeşlerim, dost dediğim insanlar...

Namaz

Yarından da yakın bir zamanda çok çetin bir hesaba çekilecek evladınızın, kardeşinizin, dostunuzun sesini duymuyor musunuz? Hayye ale’s-salâh, Hayye ale’s-salâh.

Hayye ale’l-felâh, Hayye ale’l-felâh sedasını duyupta huzura varmamış birinin kulak patlatan sessizliğine şahit olan, karşısında bir fiil göstermeyen ey kişi;

Gecenin karanlığında siyah taşın üzerindeki siyah karıncayı gören ve duyan Allah azze ve celle sana Şahid! Evladının namazsızlığı uykularını kaçırmıyorsa Rabbine olan ihsan duygunu şimdi gözden geçir.

Kimileri de vardır ki;

İnzivaya çekilmiş, tesbihini kalbinin üzerine yerleştirmiş ve binlerce kez Allah diye zikir yaparken gözyaşları sel olur akar, akar, akar... Herkesin sırt çevirdiği, horlandığı, dışlandığı o anda başka kimi vardır ki aciz mi aciz kulun... Manevi kalbi rahatlatmanın Allah ile olmaktan başka yolu yoktur. Yardım çığlıkları gönderirsin. Allah’ın şeriatında doğru bir tanedir, kişiye göre yorumlamaya ve özel ruhsatlar dışında esnetilmeye kapalıdır. Tesettür etmek istiyorum dersin; daha küçüksün derler, büyürsün ve haklı isyanlarla büyüdüm daha fazlasını istiyorum dersin; sen aklını kaçırmaya başladın öyle bir tesettür şekli yok çok abarttın derler, haramla yüz yüze gelmem dersin; onlar senin kardeşin hısmın akraban Allah sıla-i rahimi tavsiye etmiş yabanilik yapma derler, Efendimizin hanımları kendisine haram olan kimsenin yanına çıkmamış dersin; o zamanın şartlarından öyle gibi saçma sapan bir bahane üretirler, çalgılı düğün yapmayacağım dersin; bir kere evleniyorsun en güzeli olsun derler, kadının erkeğin birlikte çalıştığı yerde çalışmam dersin; kadınsın koca eline mi bakacaksın derler. Velhasıl kelam seni kimse anlamayacak kardeşim. Her zaman söylediklerinin zıttı ile karşılaşacaksın bundan sonrası senin nefsine kalmış, güçlü ol. Feryadlarını duyan Rabbin var ağla, Rabbine için için ağla O senin hissettiklerini senden daha iyi biliyor. Çarşaf-ı şerif haktır, haremlik selamlık haktır, çalgı-müzik haramdır, kadın iffetini korumakla mükelleftir kendine helal dairede iş edin, faydalı ol.

Bir yanda belki gusül abdestsiz gezen ancak bunun farkında bilgisinde bile olmayan nice gençler, başka bir tarafta Rabbine koşmak isteyipte yoluna set konulmak istenen Mücahidler, Mücahideler var.

Vallahi vasıl-ı ilallah olmaktan Rabbime sığınırım, vallahi marifetullaha ulaşmak için çırpınır parçalanırım, vallahi İslam isterim!

Yazar: Büşra YAZGAÇ